+420 553 766 111
sekretariat@snopava.cz
Slezská nemocnice v Opavě je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.
Slezská nemocnice v Opavě má nový mamograf

OPAVA 17. 10. 2017 – Radiologické oddělení Slezské nemocnice v Opavě nabízí nově svým pacientkám nejmodernější mamografický přístroj Hologic Dimensions. Nový přístroj, za více než 8,5 milionů korun, je přesnější, ostřejší, zvýší celkovou rychlost vyšetření a k lidskému organizmu je šetrnější. 

Náš původní mamografický přístroj sloužil v nemocnici osm let a již nesplňoval přísné podmínky pro akreditované mamografické pracoviště, proto jsme museli zakoupit přístroj nový“ vysvětluje důvod nákupu nového přístroje ředitel Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Ladislav Václavec, MBA a pokračuje: „Nový přístroj poskytuje lékařům informace nad rámec klasické mamografie, dokáže vyšetřit prsa rychleji, šetrněji, ale také levněji než jiné.“

Nový mamografický přístroj Hologic Dimensions nabízí nejmodernější vyšetřovací metody, mimo jiné i takzvanou tomosyntézu, což je nahlédnutí do nitra prsu v několika vrstvách. „Kromě mnoha nejmodernějších diagnostických metod můžeme na tomto přístroji provádět také kontrastní mamografii. Tato metoda poskytuje další informace nad rámec klasické mamografie a dokáže v některých případech částečně, a v některých úplně, nahradit magnetickou rezonanci prsu, proti které je rychlejší a také levnější,“ vysvětlil jedinečnost nového přístroje primář radiologického oddělení MUDr. Kamil Hudeczek a doplňuje:

„Na diagnostické stanici můžeme výsledky hodnotit prakticky ihned po osnímkování klientky. Bohužel nejčastěji zachycenou diagnózou je v rámci mamografie rakovina prsu. To je podstata toho, proč se preventivní mamografie provádí. Zachytit problém na počátku. Toto onemocnění se bohužel nevyhýbá ani velmi mladým ženám", poukazuje na nutnost prevence primář.

Radiologické oddělení Slezské nemocnice v Opavě ročně vyšetří na tomto přístroji více než 15 tisíc klientů.

„Cením si toho, že se Slezské nemocnici v Opavě daří několik let za sebou hospodařit s kladným hospodářským výsledkem, investovat do nového přístrojového vybavení. Vedení nemocnice i díky tomu může pokračovat v rozvojových trendech tak, aby se pacientům dostalo kvalitní péče. Moderní medicína stojí na rychlé, precizní a šetrné diagnostice. Nový mamograf pomůže lékařům odvádět vysoce profesionální práci ku prospěchu pacientů“, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

MAMOGRAF HOLOGIC DIMENSIONS

Mamografický digitální systém Hologic Dimensions je nejmodernějším mamografickým přístrojem současnosti a Slezská nemocnice v Opavě disponuje přístrojem v maximální konfiguraci. Disponuje velmi kvalitním zobrazením při nízké dávce RTG záření (o 20% nižší než původní přístroj). Oproti standardním mamografům umožňuje tomografické zobrazení (zobrazení v řezech), dále vyšetření s použitím kontrastní látky a provádění biopsií.

Vyhodnocování mamografických snímků se provádí na 2 špičkových RTG diagnostických stanicích s monitory o úhlopříčce 33“ a rozlišením 12 MPx, kterých je v ČR instalováno pouze 5 ks. Tyto monitory posunují možnosti diagnostiky, oproti standardním diagnostickým monitorům, o třídu výše. Je tedy možné zachytit onemocnění v raném stádiu a poté mnohem šetrněji léčit. Celkově systém nabízí nejširší škálu zobrazovacích metod v mamografii a jejich mimořádně přesné vyhodnocení.

Cena přístroje je 8.558.330,- Kč. Přístroj byl hrazen z 85% z fondů EU, 10% přispěl zřizovatel Krajský úřad Moravskoslezského kraje a 5% Ministerstvo zdravotnictví ČR.


Daniel Svoboda
Mluvčí SNO

   
 
Smluvní zdravotní pojišťovny:
111 201 205
207 211 213
 
Aktuality a média
Oddělení
Naše muzea
Pro pacienty
Odborná veřejnost
O nemocnici
Kontakt
Slezská nemocnice v Opavě,
příspěvková organizace
Olomoucká 470/86, Předměstí
746 01 Opava
Tel: 553 766 111 (ústředna)
Fax: 553 766 884
Internet: www.snopava.cz
IČO: 47813750
DIČ: CZ47813750
ID datové schránky: q2ak7ru
Bankovní spojení:
19-0633950217/0100,
KB Opava, a.s.
Registrace:
Obchodní rejstřík vedený
Krajským soudem v Ostravě,
odd. Pr., vložka 924