Historie oddělení nukleární medicíny ve Slezské nemocnici v Opavě

Oddělení nukleární medicíny (ONM) Slezské nemocnice v Opavě je jedno z nejmladších oddělení nemocnice. Bylo uvedeno do provozu v září 1978 v pavilonu B. Jedná se o jednu z nejstarších budov od založení nemocnice a původně zde byly byty ředitele a správce. V roce 1978 byla provedena kompletní generální oprava budovy a byla přizpůsobena provozu pro nově vzniklé ONM. Prvním primářem oddělení se stal MUDr. Ota Staněk a vedoucím provozu radioimunoanalytické (RIA) laboratoře, byl RNDr. Pavel Krejčí.

Prvním vyšetřovacím přístrojem byl pohybový scintigraf (obrázek 1), následovala první planární gamakamera maďarské výroby (obrázek 2). V té době byla jiná vyspělejší přístrojová technika mimo oblast RVHP nedostupná. Nicméně postupem času přibyly dvě maďarské gamakamery, které sloužily téměř 17 let. Patřily mezi přístroje sice jednoduché konstrukce, ale zato velmi spolehlivé.

Vzhledem k úzkému vztahu radionuklidu Jódu s nukleonovým číslem 131 (131I) a metastabilního Technecia (99mTc) k diagnostice a stanovení hormonů štítné žlázy v RIA laboratoři ONM bylo přirozené, že se pracoviště dlouhodobě zabývalo diagnostikou a léčbou nemocí štítné žlázy. Tito pacienti byli hospitalizováni na vlastním oddělení nukleární medicíny. K tomu sloužilo lůžkové oddělení v prvním patře budovy.

V 90. letech minulého století došlo k rychlému nástupu výpočetní techniky do zdravotnictví. Objevily se výkonnější počítače jak pro zpracování scintigrafického obrazu, tak i ke zpracování ostatních dat. Vznikly první klinické programy pro ambulantní provozy. Oddělení nukleární medicíny bylo díky aktivitě tehdejšího primáře prvním oddělením v nemocnici, kde se objevily stolní „slušovické počítače“.

V roce 1999 byla uvedena do provozu první dvouhlavá tomografická gamakamera amerického výrobce Picker (obrázek 3). V roce 2001 došlo k první celkové rekonstrukci provozu radiofarmak, včetně vybavení laminárními boxy pro jejich přípravu. V roce 2002 byla pořízena další dvouhlavá gamakamera Axis firmy Marconi (Philips), což významně přispělo ke zlepšení diagnostiky zejména v nukleární kardiologii.

Významným mezníkem byl rok 2007. V tomto roce byla pořízena hybridní gamakamera typu SPECT/CT Precedence 6 firmy Philips (obrázek 4). Jde o unikátní přístroj, jehož funkce vychází z kombinace dvou různých zobrazovacích metod – nukleární medicíny a CT – při jednom vyšetření pacienta. Jde o moderní metodu vyšetřování nádorů, metastáz, zánětů, kostí, mozku, srdce. Pro lékaře i pacienta tento přístroj přinesl vyšší kvalitu zobrazení, zkrácení doby mezi jednotlivými vyšetřeními a celkové urychlení diagnostického procesu.

V následujících letech proběhly postupné úpravy pro zajištění bezbariérového pohybu pacientů po ambulanci, včetně zdvíhací plošiny.

Nejnovějším přírůstkem je dvouhlavá gamakamera BrightView firmy Philips z roku 2012, která nahradila nejstarší gamakameru firmy Picker, a o rok později byly provedeny rozsáhlé stavební úpravy radiofarmaceutické laboratoře, která nyní splňuje náročné podmínky nezbytné pro přípravu radiofarmak – tzv. čisté prostory třídy C.

V současné době je oddělení nukleární medicíny pracoviště nadregionálního typu, které poskytuje diagnostickou a léčebnou činnost metodami nukleární medicíny pro regiony Opava,Vítkov, Bruntál, Krnov, částečně Jeseník, Nový Jičín.

O pacienty momentálně pečuje personál ve složení: 3 lékaři (dva s dlouholetou praxí v oboru), 1 radiologický fyzik, 6 sester se specializovanou způsobilostí v nukleární medicíně, 3 - 4 radiologičtí asistenti, sanitářka a 2 pomocnice. Přípravu radiofarmak zajišťují Přípravou radiofarmak se zabývají farmaceutka a farmaceutická asistentka. V neposlední řadě s námi pro popis CT vyšetření spolupracuje lékař – radiolog. lékař radiolog. Všichni odborní pracovníci se pravidelně účastní vzdělávacích akcí a sami tyto akce pořádají, - celostátní jakožto kongresy nukleární medicíny, dále pracovní setkání fyziků , v nukleární medicíně, a naposledy to byly 35. pracovní dny radiofarmaceutů.