Očkování proti onemocnění Covid-19 provází řada mýtů a dezinformací, některé se tváří seriózněji, jiné vyvolávají až úsměv. Rozhodně se ale ukazuje, že proočkování populace je jediná fungující cesta ke zvládnutí současné situace a návratu k normálnímu životu.

Slezská nemocnice v Opavě očkuje od prvního pracovního dne letošního roku. Aplikováno bylo již přes 25 tisíc vakcín, v drtivé většině vakcínou společnosti BioNTech/Pfizer a Moderna. S jistotou můžeme k dnešnímu dni říci, že z celkového dosavadního počtu aplikací nebyla ve Slezské nemocnici zaznamenána žádná vážná nebo dokonce život ohrožující reakce. Časté jsou pouze lokální a přechodné reakce, jako je bolest v místě aplikace, případně zvýšená teplota až horečka a únava. Tato mírná imunitní reakce je naopak žádoucí a je v podstatě signálem, že vakcína zabírá. Příznaky v naprosté většině samy odeznívají do tří dnů.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice MUDr. Petr Kümpel k očkování dodává:

"Dezinformace a zveličované či nesprávně uvedené informace o nežádoucích účincích vakcín považuji za mimořádně závažnou hrozbu současného boje s pandemií. Na základě nesprávných informací řada lidí očkování odkládá či dokonce odmítá, a proto je nyní nesmírně důležité informovat o zatím jediné účinné zbrani proti zákeřnému viru adekvátně, podrobně a správně. Od začátku rozšíření pandemie na Opavsku, tedy od března loňského roku, na našem oddělení a v celé nemocnici bojujeme o život stovek nakažených pacientů. Prostředky máme velmi omezené, účinný lék na infekci covid objeven zatím nebyl, a proto nerovný boj mnohdy prohráváme. Sestřičky a lékaři z covidových jednotek mohou hodiny vyprávět o smutných tragédiích celých rodin. V letošním roce navíc stále častěji pozorujeme závažné onemocnění i u mladých, dosud zdravých lidí, nejednou aktivních sportovců.

Nikdo z již naočkovaných lidí na covid v naší nemocnici nezemřel. Účinnost u nás užívaných vakcín se udává přes 90-95%, což je číslo až neuvěřitelné. Všichni očkovaní, které jsme měli možnost u nás vyšetřit na specifické protilátky i měsíce po ukončeném očkování, měli protilátky velmi vysoké. Očkování považuji za největší vymoženost moderní medicíny a z celoživotní zkušenosti boje s infekčními chorobami mohu jen doporučit - lidé používejte vlastní rozum a nenechte se zviklat neověřenými či špatně podanými informacemi o očkování."

K dnešnímu dni se mohou registrovat k očkování občané starší 55 let, dále zdravotníci, pracovníci ve školství a chronicky nemocní. U poslední zmíněné skupiny občanů určitě stojí za to kontaktovat svého lékaře a konzultovat možnost přednostního očkování. V současné situaci je ve Slezské nemocnici dostatek těch nejlepších vakcín a obě očkovací centra, na Slezské univerzitě v Opavě a na zámku v Kravařích, mají dostatečné kapacity.

„Jsem rád, že dosavadní zkušenosti s očkováním nejen u nás v nemocnici, ale v celé ČR ukazují, že očkování je skutečně bezpečné a získává u veřejnosti stále větší důvěru. Věřím, že jsme na dobré cestě pandemickou situaci pomocí očkování zvládnout. Aktuálně mohu říct, že dodávky vakcín jsou plynulé a umožňují nám zrychlit tempo očkování v obou centrech. Rád bych ještě na závěr rozptýlil obavu, že by vakcína na kohokoliv, kdo má očkovacím centrem potvrzený termín nevyšla. Vakcín máme nyní opravdu dostatek.“ Komentuje situaci ředitel nemocnice Ing. Karel Siebert, MBA.

 

Monika Kunčarová, tisková mluvčí
Telefon: 553 766 402, 739 675 346
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Smluvní zdravotní pojišťovny

111 201 205
207 211 213
Partneři