Jeden z nejmodernějších hybridních zobrazovacích systémů současnosti SPECT/CT (kombinace dvoudetektorové tomografické gama kamery a plnohodnotného šestnácti vrstvého CT) uvedli, jako první v České republice, do provozu na Oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice v Opavě. Nová SYMBIA Intevo BOLD firmy Siemens Healthcare za bezmála 23 milionů korun včetně DPH zrychlí a zpřesní diagnostiku některých onemocnění.

Pořízení špičkového zařízení způsobila havárie původního systému. „Loni na podzim došlo k fatální poruše našeho hybridního přístroje SPECT/CT, kdy zhavarovala jeho CT část. Odhaduji, že jsme na přístroji od roku 2007 provedli na třicet tisíc vyšetření, takže si své odsloužil,“ sdělil primář Oddělení nukleární medicíny (ONM) SN v Opavě MUDr. Tomáš Böhm.

Vedení nemocnice o havárii informovalo svého zřizovatele - Moravskoslezský kraj, který schválil pořízení nového zařízení. „Zatímco jsme gama kameru využívali jen pro naše potřeby, CT část přístroje byla současně i záložní pro celou nemocnici. Zhavarovanou CT část nyní nahradilo nové, v této konfiguraci s tomografickou gama kamerou nejmodernější CT, které má téměř 2.5 x větší šířku vyšetřované oblasti a nejmodernější vyhodnocovací systém. Dokáže tak rychleji a dokonaleji zobrazit vyšetřovanou oblast s nižší radiační zátěží pro pacienta. Tímto získala nemocnice důstojnou náhradu v podobě záložního CT“ sdělil Böhm.

Dle primáře oddělení jde o první instalaci této konfigurace přístroje v České republice. To co dříve nebylo zcela spolehlivě diagnostikovatelné, dnes lékaři v Opavě uvidí. „SPECT část přístroje (gama kamera) je pro některá onemocnění nenahraditelnou diagnostickou metodou. Například u speciálních nádorů (neuroendokrinních), které se mohou nejčastěji vyskytovat v oblasti tenkého střeva, slinivky či žaludku. Siemens navíc vyvinul v současné době nejmodernější software na vyhledávání kostních lézí.  Na rozdíl od rentgenu a klasického CT vidíme pomocí SPECT/CT včasněji počínající kostní metastázy, skryté či únavové zlomeniny kostí, počínající kostní záněty. Dokážeme také určit stáří zlomenin. Pomocí tohoto typu přístroje také umíme u pacienta diagnostikovat Parkinsonovu chorobu, a to dříve, než se u něj plně projeví první příznaky této nemoci,“ vysvětlil výhody přístroje primář.

Nová tomografická gama kamera v kombinaci s CT se bude používat také při diagnostice pacientů s kardiologickými, neurologickými a endokrinologickými potížemi. Ředitel Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Ladislav Václavec, MBA ocenil postoj zřizovatele nemocnice. „Havárie původního SPECT/CT přístroje do jisté míry paralyzovala chod našeho oddělení nukleární medicíny. Kolegové museli u každého pacienta provést dvě vyšetření, a to pomocí gama kamery a zvlášť pomocí běžného CT. Výsledky obou diagnostických metod pak dávali dohromady, což prodlužovalo a komplikovalo jejich práci. Nový přístroj s nejlepšími programy zrychlí a zpřesní diagnostiku. Denně zvládneme vyšetřit 10 až 15 pacientů. Děkujeme vedení Moravskoslezského kraje a jeho zastupitelům, že nám vyšli vstříc a nový přístroj umožnili pořídit,“ nechal se slyšet ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví MUDr. Martin Gebauer považuje investici do důležitého přístroje za samozřejmost. „Záleží nám na tom, aby námi zřizovaná zdravotnická zařízení, měla co nejlepší zázemí a přístrojové vybavení. Vždy se snažíme investovat do přístrojů, které jsou špičkou na trhu, což zaručuje, že jejich služba i po několika letech provozu bude minimálně na standardní úrovni. Stejně tak je tomu i u nového SPECT/CT ve Slezské nemocnici. Jsme rádi, že tento přístroj zrychlí a zkvalitní diagnostiku pacientů z širokého okolí.“

Slavnostního zahájení provozu nového přístroje se zúčastnil také primátor statutárního města Opava Ing. Tomáš Navrátil: „Jsem rád, že máme v naší nemocnici další špičkový přístroj, který pomůže s diagnostikou různých onemocnění. Děkuji Moravskoslezskému kraji - zřizovateli nemocnice, za tuto investici. Velké díky patří vedení nemocnice, které dělá maximum pro její rozvoj, což je dobrou zprávou pro všechny obyvatele z Opavska.“

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860


Web od Linelab.