MUDr. Marcián Václav, Ph.D. |
553 766 397 |

Mgr. Prusková Kateřina |
553 766 392 |

neurologická ambulance | 553 766 397 |
neurologické oddělení V9 | 553 766 399 |
UZ laboratoř, cerebrovaskulární poradna | 553 766 397 |
EMG + EP laboratoř | 553 766 396 |
EEG laboratoř | 553 766 395 |
neurochirurg | 553 766 403 |
logoped | 553 766 405, 739 040 326 |
infuzní místnost | 553 766 694 |
dokumentární pracovnice | 553 766 393 |
primář | 553 766 390 |
zástupce primáře | 553 766 391 |
Denně od 14:30 do 17:00 hodin.

Neurologické oddělení zajišťuje nepřetržitou 24 hodinovou péči o neurologicky nemocné v našem regionu. Poskytujeme péči ambulantní a lůžkovou. Zajišťujeme diagnostiku a léčbu pacientů s onemocněním mozku, míchy, periferních nervů a svalů, cévní mozkové příhody, roztroušená skleróza mozkomíšní, epilepsie, neurodegenerativní onemocnění (např. Parkinsonova nemoc), mozkové nádory, bolesti hlavy, neuralgie, mono- a polyneuropatie.
Na neurologickém oddělení je zajištěna nepřetržitá laboratorní diagnostika (vyšetření krve, moči a mozkomíšního moku), neuroradiologická diagnostika na RTG pracovišti (prosté rentgenové snímky, CT mozku nativní i postkontrastní nepřetržitě, výrazným posunem v neurologické diagnostice je pak od roku 2005 vyšetření MR mozku a páteře dostupné během pracovní doby), elektrofyziologická diagnostika (EEG, EMG, EP), cévní sonografická diagnostika a dále radioizotopová diagnostika ve spolupráci s oddělením nukleární medicíny. Provádíme také invazivní vyšetření páteřního kanálu pomocí kontrastní látky, lumbální punkce a léčebné aplikace obstřiků pod CT či rtg kontrolou.
Od ledna 2007 úzce spolupracujeme s Neurochirurgickou klinikou FN Ostrava. Jednou týdně dojíždí neurochirurg a provádí na pavilonu L konziliární vyšetření jak u hospitalizovaných, tak ambulantních pacientů zejména s vertebrogenními potížemi a nádory. Spolupracujeme s Komplexním cerebrovaskulárním centrem při FN Ostrava u pacientů s cévním onemocněním mozku. Dále spolupracujeme s regionálními centry v péči o pacienty s roztroušenou sklerózou, myastenií, epilepsií, extrapyramidovými onemocněními a se spánkovou a video EEG laboratoří ve FN Ostrava.
Ambulantní část je umístěna na pavilonu L. Zahrnuje akutní příjmovou a odbornou neurologickou ambulanci, EEG a EMG/EP laboratoře, stacionář pro infuzní léčbu, ambulanci logopedickou a neurosonografickou.
Neurologické oddělení je výukovým pracovištěm pro žákyně Střední zdravotní školy Opava, studenty oboru ošetřovatelství Slezské univerzity v Opavě, vyšších odborných škol a vysokých škol zdravotnických a také rovněž pro studenty lékařských fakult
Neurologické oddělení SNO je držitelem akreditace k uskutečňování vzdělávacího programu pro obor specializačního vzdělávání neurologie.

Neurologické oddělení Slezské nemocnice má již 65 letou tradici. Neurologie se jako samostatný obor vyčlenila z nemocí vnitřních v r. 1954, a to zásluhou MUDr. Ježila, neurologického konziliáře z Fakultní nemocnice v Olomouci, který se stal prvním primářem nově vzniklého oddělení. Oddělení bylo situováno v pavilonu K, mělo 36 lůžek a jednu ambulanci. Teprve v roce 1978 dochází ke zlepšení prostorových podmínek odstěhováním mužského oddělení do pavilonu H s následným rozšířením nejen lůžkového fondu na 52 lůžek, ale i spektra hospitalizovaných pacientů o pacienty s mozkovými příhodami. Oba pavilony H i K byly postaveny v r. 1900 a v r. 1990 byly ministerstvem kultury prohlášeny kulturními památkami. V roce 1977 nastoupila na místo primáře MUDr. Peřinková. O další rok později je dobudována elektroencefalografická a elektromyografická laboratoř. Na podzim r. 1984 se mužské oddělení stěhuje na pavilon U, aby se po dalších šesti letech vrátilo zpět do přízemí pavilonu H. Vzhledem k prostorovým možnostem dochází k redukci lůžek na 44. V průběhu roku 2004 bylo přestěhováno ženské lůžkového oddělení z pavilonu K na pavilon H a na pavilonu K zahájily provoz další ambulance.
Na konci jara r.2012 se lůžkové neurologické oddělení přestěhovalo do nového pavilonu V, pavilonu chirurgických oborů. Našli jsme zde kvalitní zázemí pro naše pacienty a zlepšili se podmínky pro práci ošetřujícího personálu. Došlo také ke snížení počtu lůžek na 25, které více odpovídá současnému trendu zkrácení hospitalizační doby s urychlením diagnostického procesu.
Po rekonstrukci pavilonu L se počátkem roku 2023 ambulance a oddělení sjednotili v prostorách pavilonu L. Ambulantní provoz je v přízemí a lůžkové oddělení v prvním patře.
V pavilonu interních oborů - N- využíváme lůžka mezioborové jednotky intenzivní péče a máme zde vybavenou ambulanci na urgentním příjmu pro ústavní pohotovostní služby mimo pracovní dobu.
Důležitým kvalitativním skokem pro neurologickou diagnostiku je rozvoj zobrazovacích metod, zejména počítačové tomografie (CT), která je v nemocnici od roku 1992 a magnetické rezonance (MR) instalované v r. 2005. V témže roce zahajuje provoz nově vybudovaná neurosonografická laboratoř na pavilonu H, nyní přesunutá do ambulantního traktu na přízemí pavilonu L.
Primáři neurologického oddělení Opavské nemocnice: MUDr. Václav Ježil 1954-1977, MUDr. Zdeňka Peřinková 1977-1993, MUDr. Marián Kišš 1993-2007, MUDr. David Doležil 2007-2008, MUDr. Marián Kišš od roku 2008-2012, MUDr. Martin Krobot 2013 - 2021, od roku 2021 je primářem MUDr.Václav Marcián, Ph.D.
Ambulantní část neurologického oddělení je umístěna na pavilonu L v přízemí.
Akutní neurologické vyšetření v pracovní době se provádí v přízemí pavilonu L.
Po pracovní době, o víkendech a svátcích jsou akutní neurologičtí pacienti vyžadující neodkladnou péči ošetřeni na urgentním příjmu v přízemí pavilonu N.
Provádí elektrodiagnostiku u nemocí periferních nervů, svalů, resp. poruch nervosvalového přenosu.
Bližší informace o EMG vyšetření nalezente v sekci INFORMACE PRO PACIENTY.
Vyšetřujeme VEP = zrakové evokované potenciály k posouzení zrakové dráhy, BEAP = sluchové evokované potenciály s posouzením sluchové dráhy, SSEP = somatosenzorické evokované potenciály k posouzení senzitivní dráhy a nově i MEP = motorické evokované potenciály k posouzení motorické dráhy.
Bližší informace o uvedených vyšetřeních v sekci INFORMACE PRO PACIENTY.
Provádí elektrodiagnostiku nemocí mozku (epilepsie, encefalopatie, traumata, nádory, cévní mozkové příhody), vyšetření nativní i po spánkové deprivaci, stimulační metody. Díky přenosnému modulu zajišťuje vyšetření akutních pacientů na lůžcích ARO a JIP opavské nemocnice.
Bližší informace o uvedeném vyšetření v sekci INFORMACE PRO PACIENTY.
Neinvazivní ultrazvukové vyšetření přívodných mozkových tepen (krčních i mozkových), dispenzarizace pacientů s cévním onemocněním mozku.
Intravenózní podání léků formou infuzí pro ambulantní pacienty, zejména s vertebrogenními obtížemi.
Ambulance je umístěna v přízemí pavilonu L. Nabízí logopedickou péči pro ambulantní i hospitalizované pacienty z řad dospělých i dětí. K ambulantnímu vyšetření je nutné mít doporučení svého praktického lékaře. Návštěvu lze domluvit během pracovní doby na tel. čísle 739 040 326, popř. prostřednictvím mailu
Lůžková část neurologického oddělení je umístěna v 1. patře pavilonu L. Lůžková část sestává z jedné stanice. Stanice má 25 lůžek na 10 pokojích. Rehabilitační péče je zajištěna přítomností dvou fyzioterapeutek na lůžkové stanici.






