Často kladené dotazy

Zobrazení metodami nukleární medicíny (NM) patří mezi diagnostické nástroje, které ukazují nejen anatomii orgánů nebo částí těla, ale především jejich funkci. Tato funkční informace umožňuje odhalit určité nemoci mnohem dříve, než je odhalí jiné zobrazovací metody, které poskytují pouze obraz orgánů – nukleární medicína má význam při časné diagnostice, léčbě a prevenci řady nemocí.

Na jakém principu je vyšetření v NM založeno?

Při diagnostice i terapii využíváme záření emitované radioaktivními látkami, které nazýváme radiofarmaka. Tato radiofarmaka jsou specifická pro určité orgány nebo tkáně.Kse v různých dávkách a koncentrují seacích absorbují v nich ve tkáníchnebo jsou těmito orgány metabolizována a my emitované záření vycházející z pacienta detekujeme (v případě diagnostiky), anebo necháváme působit v dané tkáni v případě terapie. Například štítná žláza „vychytává“ absorbuje v mnohem větší míře radioaktivní jód nežli okolní tkáně.

Jak se vyšetření provádí ?

Radioaktivní látka je obvykle aplikována do žíly paže. Snímání záření neboli scanování se děje pomocí gamakamery, jde o přístroj vzhledem připomínající počítačový tomograf (CT).

Které orgány lze scintigraficky vyšetřit na ONM v Opavě?

Radioaktivní látka je obvykle aplikována do žíly paže. Snímání záření neboli scanování se děje pomocí gamakamery, jde o přístroj vzhledem připomínající počítačový tomograf (CT).

Jak dlouho může scintigrafické vyšetření trvat?

To vždy závisí na druhu vyšetření. Jsou vyšetření, která se provádějí ihned po aplikaci radiofamaka, jindy se čeká na snímání obrazů několik minut či hodin, výjimečně i 24 hodin. U některých vyšetření lze během čekání oddělení opustit, je však třeba se vrátit nejpozději ve stanovenou dobu. Každý den je na pracovišti určitý program vyšetření, sestavený z několika druhů vyšetření na různých přístrojích. Proto se stává, že pacienti, kteří přijdou po Vás na jiné vyšetření, budou odbaveni před Vámi. Rovněž se může stát, že bude upřednostněn pacient, jehož zdraví je vážně ohroženo a existuje nebezpečí z prodlení.

Bude to bolet?

Ne víc než při odběru krve. Jedná se o vpich radioaktivní látky do žíly, výjimečně do podkoží. Někomu může činit obtíže nehybně ležet delší dobu na tvrdém lůžku, eventuelně s horními končetinami nad hlavou. Vyšetření se dá v mnohých případech Vašemu stavu přizpůsobit.

Jaká je příprava k vyšetření?

Záleží na druhu Vašeho vyšetření. Jsou případy, kdy musíte dorazit nalačno nebo dostatečně zavodněn/a, někdy není příprava žádná nebo naopak velmi specifická. Přesné informace obdržíte při objednávání vyšetření od indikujícího lékaře nebo na našich internetových stránkách. V případě jakýchkoliv nejasností neváhejte zavolat na naší ambulanci, tel. 553 766 483.

Mám obavy z vyšetření, je radiace spojená s vyšetřením nebezpečná?

Dávka ionizujícího záření, kterou obdržíte, je malá a je podobná jako u rentgenového vyšetření. Látky, které podáváme jsou netoxické, jsou připravovány za přísně sterilních podmínek a všechny splňují náročná kritéria Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Je třeba něco dělat po vyšetření pomocí radionuklidů?

Radioaktivita se rozpadá velmi rychle, zpravidla do druhého dne od aplikace, část se v některých případech vymočí. Proto je lépe do večera více pít. Aplikovaná látka nebude mít na Vás žádný vliv, můžete po ní řídit automobil. Bez obav se lze vrátit k Vašim běžným činnostem. Pokud však plánujete cestu do zahraničí, mohou Vás zachytit citlivé detektory na letištích a hraničních přechodech i několik dní po vyšetření . Vyžádejte si proto potvrzení o aplikaci radiofarmaka. Totéž doporučujeme zaměstnancům jaderných zařízení.

Co se stane s výsledkem vyšetření?

Lékaři oddělení nukleární medicíny vytvoří na základě Vašich snímků protokol a odešlou ho k lékaři, který Vám vyšetření doporučil. Pokud nejde o vyšetření pro lékaře s časově náročnějším zpracováním je možné vydat výsledek i do rukou pacienta.

A co těhotenství a kojení?

Přichází-li v úvahu, že jste těhotná, informujte odesílajícího lékaře a hlavně poté i pracovníky oddělení nukleární medicíny - a to ještě před injekcí! Je třeba prodiskutovat některá další opatření. Po vyšetření se není třeba bránit otěhotnění. Některé radioaktivní látky se vylučují do mateřského mléka. Informujte se u lékaře oddělení nukleární medicíny, zda je třeba popřípadě na jak dlouho přerušit kojení.

Mohu si přivést doprovod?

Samozřejmě ano, avšak v rámci ochrany před zbytečně obdrženou dávkou záření nevoďte prosím děti a těhotné ženy.

Co je to SPECT a PET?

SPECT je zkratka pro jednofotonovou emisní tomografii, jednoduše řečeno se jedná o určitý způsob detekce záření na našich gamakamerách a následném zpracování získaných dat. PET je zkratka pro pozitronovou emisní tomografii, je to vyšetření, které na našem pracovišti neprovádíme.

V Moravskoslezském kraji je dostupné vyšetření PET/CT v nemocnici v Novém Jičíně, další nejbližší pak ve fakultní nemocnici v Olomouci a Ostravě Porubě. PET/CT je nejčastěji indikován pro onkologické pacienty.

Co je to SPECT/CT?

Vyšetření SPECT, jak bylo popsáno v předchozím odstavci, kombinované se současně prováděným CT vyšetřením na hybridních přístrojích. Při CT vyšetření je Vaše tělo vystaveno rentgenovým paprskům, které detailně vykreslí tvary a strukturu jednotlivých orgánů. SPECT/CT je dostupné na oddělení nukleární medicíny v Opavě. Na oddělení je v provozu hybridní gamakamera Philips Precedence 6.

Potřebujete další informace?

Obraťte se na pracovníky našeho oddělení, nejlépe na recepci. Rádi Vám, pokud to bude v našich silách, jakýkoliv dotaz zodpovíme. Neočekávejte však, že Vám po vyšetření náš lékař na základě jediného specializovaného vyšetření sdělí Vaši diagnózu a potřebnou léčbu. To přísluší jen Vašemu ošetřujícímu lékaři, který má k dispozici výsledky dalších vyšetření a může posoudit Vaši nemoc komplexně. Lékař oddělení nukleární medicíny Vám může poskytnout na vyžádání jen informace o vyšetření, které jste absolvovali na ONM.

Zdroj: (převzato a upraveno z materiálů České společnosti nukleární medicíny JEP)