OPAVA 4. 3. 2016 - Dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě začátkem března otevřelo laktační poradnu, která bude nabízet také konzultace po telefonu a která doposud fungovala při Baby klubu Kačka.

 

 „Zvýšení komfortu nejen pro maminky, ale také pro ošetřující personál včetně dostupnosti dalšího komplementu, jsou hlavní důvody stěhování,“ vysvětlil důvody stěhování ředitel Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Ladislav Václavec, MBA a pokračoval: „Laktační poradna pro kojící maminky dosud fungovala v Mateřském centru Baby klubu Kačka na Jateční ulici, avšak v rámci zkvalitnění služeb a hlavně vyšší dosažitelnosti péče o kojení v našem regionu, byla poradna přemístěna do areálu Slezské nemocnice v Opavě.“ 

Od března je poradna umístěna v prostorách gynekologických ambulancí v přízemí pavilonu V. Kromě osobní návštěvy bude možno čtyřiadvacet hodin denně využít telefonickou horkou linku kojení. Poradna bude velice úzce spolupracovat s mateřským centrem a díky tomu budou mít maminky usnadněné shánění kojících pomůcek. Poradna byla vybavena za pomoci firmy Medela (www.medela.cz), výrobce zdravotnických prostředků, formou sponzorského příspěvku.

„Laktační poradnu vede zkušená laktační poradkyně Jaroslava Vráblová ve spolupráci s novorozeneckým oddělením Slezské nemocnice v Opavě. Pokud si maminky nevědí rady s kojením nebo potřebují pomoc v této oblasti, mohou se obrátit na tyto služby včetně horké telefonní linky na telefonu,“ upozorňuje na nové služby vedoucí novorozeneckého úseku MUDr. Soňa Krejčí. 

  Všechny práce finišují. Cílem je v co nejkratší době (do konce prázdnin) přestěhovat pacienty ze starých nevyhovujících prostorů. „Tady nás čeká další kus práce, aby se podařilo zajistit dostatek financí pro přestavbu pavilonu L tak, aby odpovídal všem standardům moderního léčebného prostředí,“ poznamenal ředitel nemocnice Václavec.

  Laktační poradna byla slavnostně otevřena v úterý 8. 3. 2016 v 14:00 hodin za přítomnosti zástupců firmy Medela.

Otvírací doba, kontakt:

Laktační poradna funguje od 1. 3. 2016 v prostorách gynekologických ambulancí v přízemí v pavilonu V, každé úterý od 13-15 hodin.

Horká linka 607 748 769 (24 hodin).

Laktační poradkyně:  Jaroslava Vráblová.


MUDr. Soňa Krejčí vysvětluje:

  Maminky se v průběhu kojení mohou setkávat s různými problémy, které přicházejí jak po porodu, tak i v pozdějším období kojení po propuštění z porodnice. V této následné péči má právě laktační poradna velký význam a nenahraditelné místo.

  Maminky nejčastěji řeší potíže s technikou kojení, přicházejí pro neprospívání dítěte, problémy s prsy, s opakovanými záněty prsů, problémy s bradavkami, řeší nedostatek mléka atd. Problémy mohou nastat i ze strany dítěte, a sice časté kojení, odmítání kojení, neklid dítěte při kojení, dítěti se nedaří správně přisávat k prsu atd. 
Maminky se také dotazují na léky, které v době kojení užívají a žádají radu.
Za objektivními problémy se někdy skrývají potíže v oblasti psychické a emoční.

  V laktační poradně maminku vyslechneme, zjistíme, kde je příčina potíží, abychom jí mohli adekvátně pomoci. Maminka v poradně své dítě nakojí, k dispozici je kojenecká váha. Často stačí jen upravit techniku kojení, polohu při kojení, laktační poradkyně s maminkou v klidu celou situaci probere, hovoří o nesnázích a může tak rozpoznat, jak mamince pomoci.

  Velkým přínosem pro kojící maminky bude ve Slezské nemocnici v Opavě dosažitelnost odborných pracovníků - sester, laktačních poradkyň, ale také lékařů - novorozeneckého oddělení i porodnicko-gynekologického oddělení, kteří mohou dle potřeby prohlédnout jak dítě, tak matku a přispět tak k zjištění příčiny potíží.

  Laktační poradkyně si může již v porodnici vytipovat maminky, které budou potřebovat následnou péči v poradně. Dále lze využít blízkosti nemocniční lékárny disponující širokým spektrem pomůcek ke kojení, které si maminka může hned koupit. 

Daniel Svoboda
Tiskový mluvčí SNO


Web od Linelab.