+420 553 766 111
sekretariat@snopava.cz
Slezská nemocnice v Opavě je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.
HISTORIE

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a je velkou vzácností. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.

Nacházejí se zde preparáty patologicky změněných orgánů konzervované formaldehydem ve skleněných nádobách. Kromě nich mohou návštěvníci vidět kostěné preparáty, knihy zemřelých, historické knihy, sklíčka, bločky, písemnosti, diapozitivy i nástroje. Zakladatel sbírku rozšiřoval po celých 49 let působení ve Slezské nemocnici. Preparáty obsahují různé nemoci orgánů a tkání, jako jsou zhoubné i nezhoubné nádory, záněty a vrozené vývojové vady.

   

Po vystěhování profesora Materny z České republiky jeho sbírka chátrala, část se i ztratila. V roce 1993 její zbytky ze sklepních prostor zachránil a vystavil MUDr. Vladimír Plaček. V tradici exkurzí pak pokračoval i MUDr. Josef Palas.

prof. MUDr. Alois Materna Více o profesorovi MUDr. Maternovi
SOUČASNOST

V roce 2015 došlo k revitalizaci části tekutinových preparátů postižených vysycháním ve spolupráci s Mgr. Ing. Hanou Rajhelovou z Konzervátorského centra FPF Slezské univerzity. Studentka Kateřina Baťková vypracovala a výborně obhájila bakalářskou práci Průzkum tekutinových preparátů Slezské nemocnice v Opavě - návrh metodiky preventivní konzervace.

Dne 10.6.2016 bylo Muzeum patologie znovu otevřeno a v rámci evropské akce Noc muzeí otevřelo své dveře návštěvníkům s velkým úspěchem. Téměř pravidelně Muzeum patologie navštěvují skupiny studentů všech věkových kategorií: základních i středních škol a to zejména zdravotnických, biologických kroužků, Slezské univerzity, Ostravské univerzity, Univerzity třetího věku i jiných škol zabývajících se problematikou zdravotnictví, dále také klienti Psychiatrické nemocnice. Přivítali jsme i delegaci zástupců Senátu České republiky včetně bývalé ministryně zdravotnictví MUDr. Milady Emmerové, hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, studentku farmacie z Japonska a mnoho dalších.

   

Celé oddělení patologické anatomie, včetně muzea patologie, si můžete také prohlédnout v rámci Dne otevřených dveří, který Slezská nemocnice každoročně pořádá.

OTEVÍRACÍ DOBA

Poslední úterý v měsíci od 13:00 do 15:00 hodin komentovaná prohlídka.

Skupina více než 5 osob si může objednat individuální termín komentované prohlídky na telefonním čísle 553 766 503.

Pondělí - pátek v době 8:00 - 14:00 hod. si můžete zakoupit turistické známky (40,- Kč) nebo turistické nálepky (15,- Kč).

Vstup zdarma!

Srdečně Vás zveme k návštěvě.

 

Poděkování za podporu

Vážení občané, podnikatelé, nadace…

Chtěl bych vám všem alespoň nyní touto cestou poděkovat za materiální i finanční podporu, kterou v současné těžké době poskytujete naší nemocnici.

Vážíme si toho všeho, co pro nás děláte a z mé pozice vám na oplátku mohu slíbit, že se budeme maximálně snažit poskytovat tu nejlepší péči, kterou jsme schopni zajistit.

Máme výborný tým zdravotníků a zaměstnanců a jsem přesvědčen, že to spolu zvládneme.

Budu moc rád, když se budeme moci s vámi všemi osobně setkat až se celá situace znormalizuje a osobně vám za vše poděkovat.

Ing. Karel Siebert, MBA
ředitel Slezské nemocnice v Opavě, p.o.        


 
Smluvní zdravotní pojišťovny:
111 201 205
207 211 213
 
Aktuality a média
Oddělení
Naše muzea
Pro pacienty
Odborná veřejnost
O nemocnici
Kontakt
Slezská nemocnice v Opavě,
příspěvková organizace
Olomoucká 470/86, Předměstí
746 01 Opava
Tel: 553 766 111 (ústředna)
Fax: 553 766 884
Internet: www.snopava.cz
IČO: 47813750
DIČ: CZ47813750
ID datové schránky: q2ak7ru
Bankovní spojení:
19-0633950217/0100,
KB Opava, a.s.
Registrace:
Obchodní rejstřík vedený
Krajským soudem v Ostravě,
odd. Pr., vložka 924