Dobrý den,

vítáme Vás na stránce věnované dárcovství krve a krevních složek.

Vážení dárci,

k 1. prosinci 2021 bude na webové adrese https://webdonor.snopava.cz zprovozněn elektronický objednávkový systém pro dárce krve a plazmy našeho oddělení.

Návod k elektronickému objednání termínu odběru dárce krve nebo plazmy

Přihlašovací údaje pro přístup do systému předáváme osobně v evidenci dárců.

Věříme, že začnete využívat možnost objednání se k odběru z klidu a pohodlí domova. Stále máte možnost objednat si termín odběru telefonicky nebo osobně v evidenci dárců.

Pokud jste si termín odběru objednali ještě před plným spuštěním elektronického objednávkového systému, jsou tyto termíny platné. Není třeba opakovat objednávku (tu Vám vložíme do systému a v okamžiku zadání obdržíte SMS s datem objednaného termínu). Nedojde-li Vám SMS s již objednaným termínem odběru, může to být z důvodu neplatného/nezadaného mobilního čísla u nás v systému. Prosíme, dostavte se k odběru tak, jak jste si objednali ještě před spuštěním elektronického systému, při tomto odběru zkontrolujte s pracovníky evidence dárců Vaše mobilní číslo a převezměte přihlašovací údaje (pokud je ještě nemáte). 

Dotazy k objednávkovému systému, dárcovství atp. můžete poslat mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., dotázat se osobně nebo telefonicky v evidenci dárců (tel.č. 800 800 127 – v pracovní dny v čase od 10:00 do 15:00 hodin).

Stále platí, že prvodárci se mohou dostavit k odběru plné krve bez předchozího objednání v odběrových hodinách pro dárce krve našeho oddělení.

Děkujeme a těšíme se na setkání při odběru

Kolektiv Hematologicko-transfuzního oddělení 

Poděkování a výzva transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě

Velmi děkujeme všem dárcům, kteří v těchto dnech vstřícně reagují na naše naléhavé výzvy a přicházejí darovat krev. Vážíme si vaší ochoty a přízně  a oceňujeme, že nám pomáháte zvládat náročné letní období. Každoročně se transfuzní oddělení po celé ČR v letních měsících potýkají s nedostatkem dárců krve - tento problém řešíme také v naší nemocnici. Díky velké podpoře dárců se nám daří tato nelehká situace zvládat a zásoby krve průběžně doplňovat. Prosíme ale všechny ochotné dárce, kteří nás v letních dnech ještě nenavštívili a také všechny nové zájemce o dárcovství - neváhejte a přijďte k odběru, darujte krev! Jedině díky vaší pomoci můžeme poskytovat péči pacientům, kteří jsou závislí na léčbě transfuzními přípravky.

Tato lednice je obvykle plná transfuzních přípravků. V současné době je zaplněna sotva z jedné třetiny!

Vážení a milí dárci.

V souvislosti s vývojem situace ohledně infekce SARS-CoV-2, očkování proti COVID-19 a cestování mimo ČR upozorňujeme na aktuální pravidla pro odklad darování krve, plazmy a krevních destiček.

Nařízená karanténní opatření se v ČR nevztahují na činnost zařízení transfuzní služby - darovat krev a krevní složky je přes veškerá epidemiologická opatření stále žádoucí!

Potřebuje Vás, dárce krve, plazmy i krevních destiček - dále odebíráme dárce všech krevních skupin!

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci a v rámci snahy  maximálně zkrátit Váš pobyt na našem oddělení a také omezit kontakt mezi dárci, Vás prosíme, abyste se na odběry krve i plazmy předem objednali na telefonním čísle 800 800 127. Prosíme dodržujte dohodnuté časy odběrů!

Děkujeme vám za pochopení a dodržování uvedených opatření!

Pravidla pro odklad darování krve, plazmy a krevních destiček v souvislosti s rizikem onemocnění koronavirem a po prodělané infekci (COVID-19)

 

Upozornění ! Omezení dárcovství krve po očkování proti COVID-19:

Vážení dárci,

pokud jste čerstvě očkováni vakcínou proti COVID-19, blahopřejeme Vám, ale prosíme o dodržení rozestupu mezi dárcovstvím krve, plazmy nebo krevních destiček:

- po očkování vakcínou na bázi mRNA (Pfizer/BioNTech, Moderna) k odběru můžete přijít až 14 dní

- vakcinou na bázi vektoru (AstraZeneca, Johnson&Johnson) k odběru můžete přijít až 28 dní

- v případě reakce po očkování až 14 dní po odeznění příznaků

Další dotazy na tel. 800 800 127.

 
Základní informace

Zařízení transfuzní služby (transfuzní oddělení) Slezské nemocnice v Opavě je součástí Hematologicko-transfuzního oddělení SNO a nachází se na pavilonu C. Vstup pro pěší je přes samostatnou branku z Olomoucké ulice, vjezd na parkoviště pro osobní automobily a stojany na kola jsou rovněž z Olomoucké ulice.

Provádíme odběry dárců plné krve a přístrojové odběry plazmy a krevních destiček. U všech dárců je posouzena způsobilost k dárcovství dle platné legislativy. Do programu dárcovství plazmy (přístrojové odběry) se můžete zařadit, pokud alespoň jedenkrát darujete na transfuzním oddělení v Opavě plnou krev.

Prohlédněte si materiály pro zájemce o dárcovství krve:
Poučení dárce krve
Dotazník dárce krve
Informační materiál pro dárce
Bonusový program pro dárce
Společnost pro transfuzní lékařství ČLS JEP
Provozní doba a kontakty

Úsek evidence dárců (administrativa, vystavení potvrzení, objednávky, dotazy):

  Provozní doba
Pondělí - Pátek 06:00 - 15:00
Odběr dárců krve (příjem k odběru):
Příjem dárců bez předchozího objednání:
  Provozní doba
Pondělí 06:30 - 11:00
Úterý 06:30 - 09:00
Středa 06:30 - 09:00
Čtvrtek 06:30 - 09:00
Příjem dárců po předchozím objednání (na telefonním čísle 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně):
  Provozní doba
Pátek 06:00 - 11:00
Odběry dárců plazmy:
odběry pouze po předchozím objednání (na telefonním čísle 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně):
  Provozní doba
Pondělí 06:00 - 12:00
Úterý 06:00 - 12:00
Středa 06:00 - 12:00
Čtvrtek 06:00 - 12:00
Pátek 06:00 - 12:00
Autologní odběry (autotransfuze):
Odběry pouze po předchozím objednání (na telefonním čísle 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně):
  Provozní doba
Středa 10:00 - 12:00
Transfuzní laboratoř (pavilon C):
tel. 553 766 494
  Provozní doba
Pondělí - Pátek 07:00 - 15:00
Upozornění - cestování a darování krve

Hematologicko-transfuzní oddělení upozorňuje zájemce o dárcovství krve na podmínky v transfuzním lékařství spojené s cestováním. V souladu s doporučenými postupy České společnosti pro transfuzní lékařství, dle platné legislativy a aktuální epidemiologické situace nepřijímáme k odběru všechny dárce, kteří pobývali v zahraničí (kdekoliv mimo území ČR) a to na dobu 4 týdnů od návratu (návštěva oblasti s rizikem výskytu malárie je důvodem k půlročnímu vyřazení z dárcovství). Prosíme proto, abyste si plánovali návštěvu transfuzního oddělení před odjezdem do zahraničí  a nebo až po uplynutí 4 týdnů po návratu ze zahraničních cest.

K získání informací můžete využít rovněž kontaktní mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zavolat na úsek evidence dárců - tel. 553 766 493 nebo bezplatné telefonní číslo 800 800 127.

Odkazy na média
Všeobecné informace

Všeobecné informace o dárcovství krve a krevních složek se můžete také dovědět na webových stránkách Společnosti pro transfúzní lékařství ČR.

Zařízení transfuzní služby Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje odběry dárců krve a krevních složek pro výrobu transfuzních přípravků, odběry plazmy pro výrobu krevních derivátů a dále odběry autotransfuzí.

U všech provedených odběrů je dle platné legislativy pro transfuzní službu prováděno kompletní vyšetření vzorků v předepsaných testech. Odběry jsou zpracovávány na příslušné transfuzní přípravky a vstupní suroviny pro výrobu krevních derivátů, je zajištěno jejich uskladnění a expedice klinickým oddělením SNO a dalším zdravotnickým zařízením. Zpracovatelům plazmy je expedována zmražená plazma pro výrobu krevních derivátů.

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy.

Zařízení transfuzní služby vyrábí standardní řadu transfuzních přípravků - koncentráty červených krvinek, krevních destiček a přípravky plazmy.

Seznam a označení transfuzních přípravků:

• erytrocyty bez "buffy coatu" resuspendované,
• erytrocyty deleukotizované,
• plazma čerstvá zmrazená (pro klinické využití),
• trombocytární koncentrát deleukotizované,
• autologní přípravky pro autotransfuzi (standardně - erytrocyty pro autotransfuzi, plazma z plné krve pro autotransfuzi, zcela výjimečně na základě indikace se zhotovuje plná krev pro autotransfuzi).

Pro výrobu krevních derivátů je určena čerstvě mražená plazma z plné krve nebo z aferézy (přístrojový odběr plazmy).

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy. Laboratorní úsek splnil podmínky auditu II společnosti NASKL.

Neváhejte se dotázat na další informace spojené s dárcovstvím krve a krevních složek. Děkujeme za zájem a za podporu dárcovství.Smluvní zdravotní pojišťovny

111 201 205
207 211 213
Partneři