Dobrý den,

vítáme Vás na stránce věnované dárcovství krve a krevních složek.

Vážení dárci,

naše transfuzní oddělení má nové odběrové místo dárců krve a plazmy, je v prostorách pavilonu A Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov ( vstup bočním vchodem do suterénu pav. A, od vrátnice SZZ, viz. plán ). Parkování je dle podmínek SZZ, přímo u odběrového místa není parkování ani úschova kol.

Můžete si vyřídit objednávku odběru v online objednávkovém systému https://webdonor.snopava.cz ( zvolit odběrové místo - Opava nebo Krnov ), odbíráme od 24.05.2023. 

Pro odběry krve a plazmy v Krnově platí stejné podmínky jako v Opavě, počty odběrů a pauzy po odběrech jsou hlídány v jednotném režimu, tj. darování v Opavě lze pokračovat v Opavě nebo v Krnově, pauza po odběru naváže na Váš předchozí odběr. Prvodárce (dosud žádný odběr v Opavě) může začít s dárcovstvím na každém odběrovém místě, a to odběrem plné krve.

Od 24. 5. 2023 jsou v Krnově tyto odběrové hodiny:

 • příjem dárců k odběrům krve (objednání doporučeno): pondělí, úterý, středa a pátek od 6:30 do 8:30 hodin
 • příjem dárců k odběrům plazmy (pouze dle předchozího objednání): pondělí až pátek od 6:00 do 9:00 hodin

V úterý 13.06.2023 bude Den otevřených dveří.

Další informaci poskytneme na tel. 800 800 127, 554 690 403 nebo mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Děkujeme a těšíme se na setkání při odběrech !

 

V souvislosti s vývojem situace ohledně infekce SARS-CoV-2, očkováním proti COVID-19 a cestování mimo ČR upozorňujeme na aktuální pravidla pro odklad darování krve, plazmy a krevních destiček:

 • Dárci, kteří prodělali COVID-19:
  - s bezpříznakovým průběhem nebo mírnými klinickými příznaky bez hospitalizace: k odběru můžete přijít za 14 dní po ukončení izolace,
  - se závažnějším průběhem onemocnění COVID-19 s hospitalizací: k odběru můžete přijít za 28 dní po uzdravení
 • Dárci s rizikovým kontaktem:
  - dárci, kteří byli v karanténě – k odběru můžete přijít za 14 dnů po nařízení karantény,
  - dárci, kteří byli v rizikovém kontaktu s osobou v karanténě - k odběru můžete přijít za 14 dní po rizikovém kontaktu.
 • Dárci po očkování proti COVID-19:
  - vakcínou na bázi mRNA (Pfizer/Iontech, Moderna) k odběru můžete přijít až za 14 dní po aplikaci - vakcínou na bázi vektoru (AstraZeneca, Johnson & Johnson) k odběru můžete přijít až za 28 dní po aplikaci,
  - v případě reakce po očkování přijďte k odběru až za 14 dní po odeznění příznaků.
 • Dárci, kteří pobývali mimo území České republiky:
  - pobyt v rámci Evropy – odklad na 14 dnů po návratu,
  - pobyt mimo Evropu – odklad na 1 měsíc po návratu.

V rámci snahy maximálně zkrátit Váš pobyt na našem oddělení a také omezit kontakt mezi dárci, Vás prosíme, abyste se na odběry krve i plazmy předem objednali pomocí našeho elektronického objednávkového systému webdonor - https://webdonor.snopava.cz nebo na tel. č. 800 800 127.

V prostorách transfuzního oddělení dodržujte platná hygienická pravidla:
- při vstupu do budovy proveďte desinfekci rukou
- máte-li příznaky nachlazení (zvýšená teplota, rýma, kašel), jiné projevy akutního onemocnění, nevstupujte do prostorů transfuzního oddělení, darování odložte až po zotavení.

Děkujeme vám za pochopení a dodržování uvedených opatření!

Poděkování a výzva transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě

Velmi děkujeme všem dárcům, kteří vstřícně reagují na naše naléhavé výzvy a přicházejí darovat krev. Vážíme si vaší ochoty a přízně. Každoročně se transfuzní oddělení po celé ČR nejen v letních měsících potýkají s nedostatkem dárců krve - tento problém řešíme také v naší nemocnici. Díky velké podpoře dárců se nám daří tato nelehká situace zvládat a zásoby krve průběžně doplňovat. Prosíme ale všechny ochotné dárce, kteří nás ještě nenavštívili a také všechny nové zájemce o dárcovství - neváhejte a přijďte k odběru, darujte krev! Jedině díky vaší pomoci můžeme poskytovat péči pacientům, kteří jsou závislí na léčbě transfuzními přípravky.

Tato lednice je obvykle plná transfuzních přípravků. V současné době je zaplněna sotva z jedné třetiny!
 
Základní informace

Zařízení transfuzní služby (transfuzní oddělení) Slezské nemocnice v Opavě je součástí Hematologicko-transfuzního oddělení SNO a nachází se na pavilonu C. Vstup pro pěší je přes samostatnou branku z Olomoucké ulice, vjezd na parkoviště pro osobní automobily a stojany na kola jsou rovněž z Olomoucké ulice.

Provádíme odběry dárců plné krve a přístrojové odběry plazmy a krevních destiček. U všech dárců je posouzena způsobilost k dárcovství dle platné legislativy. Do programu dárcovství plazmy (přístrojové odběry) se můžete zařadit, pokud alespoň jedenkrát darujete na transfuzním oddělení v Opavě plnou krev.

Prohlédněte si materiály pro zájemce o dárcovství krve:
Poučení dárce krve
Dotazník dárce krve
Informační materiál pro dárce
Bonusový program pro dárce
Společnost pro transfuzní lékařství ČLS JEP
Provozní doba a kontakty

Úsek evidence dárců (administrativa, vystavení potvrzení, objednávky, dotazy):

osobně, tel. 800 800 127, 553 766 493, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Provozní doba
Pondělí - Pátek 06:00 - 15:00
Odběr dárců krve:

prvodárce: první odběr krve je bez předchozího objednání, nejlépe v odběrových hodinách od pondělí do čtvrtku,

registrovaný dárce: prosíme o objednání ke všem odběrům předem. K odběru krve v pátek je objednání nutné! V ostatních odběrových dnech přijměme dárce k odběru krve i bez předchozího objednání.

Objednání k odběru krve: online https://webdonor.snopava.cz , tel. 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně.

  Příjem dárců krve k odběru
Pondělí 06:00 - 11:00
Úterý 06:00 - 09:00
Středa 06:00 - 09:00
Pouze pro objednané:
  Příjem dárců krve k odběru
Pátek 06:00 - 11:00
Odběry dárců plazmy:
odběry pouze po předchozím objednání: online https://webdonor.snopava.cz , tel. 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně.
  Příjem dárců plazmy k odběru
Pondělí 06:00 - 12:00
Úterý 06:00 - 12:00
Středa 06:00 - 12:00
Čtvrtek 06:00 - 12:00
  13:00 - 17:00
Pátek 06:00 - 12:00
Autologní odběry (autotransfuze):
Odběry pouze po předchozím objednání (na telefonním čísle 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně):
  Příjem k autolognímu odběru
Úterý 09:00 - 12:00
Transfuzní laboratoř (pavilon C):
tel. 553 766 494
  Provozní doba
Pondělí - Pátek 07:00 - 15:00
Upozornění - cestování a darování krve

Hematologicko-transfuzní oddělení upozorňuje zájemce o dárcovství krve na podmínky v transfuzním lékařství spojené s cestováním. V souladu s doporučenými postupy České společnosti pro transfuzní lékařství, dle platné legislativy a aktuální epidemiologické situace nepřijímáme k odběru všechny dárce, kteří pobývali v zahraničí (kdekoliv mimo území ČR) a to na dobu 4 týdnů od návratu (návštěva oblasti s rizikem výskytu malárie je důvodem k půlročnímu vyřazení z dárcovství). Prosíme proto, abyste si plánovali návštěvu transfuzního oddělení před odjezdem do zahraničí  a nebo až po uplynutí 4 týdnů po návratu ze zahraničních cest.

K získání informací můžete využít rovněž kontaktní mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zavolat na úsek evidence dárců - tel. 553 766 493 nebo bezplatné telefonní číslo 800 800 127.

Odkazy na média
Všeobecné informace

Všeobecné informace o dárcovství krve a krevních složek se můžete také dovědět na webových stránkách Společnosti pro transfúzní lékařství ČR.

Zařízení transfuzní služby Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje odběry dárců krve a krevních složek pro výrobu transfuzních přípravků, odběry plazmy pro výrobu krevních derivátů a dále odběry autotransfuzí.

U všech provedených odběrů je dle platné legislativy pro transfuzní službu prováděno kompletní vyšetření vzorků v předepsaných testech. Odběry jsou zpracovávány na příslušné transfuzní přípravky a vstupní suroviny pro výrobu krevních derivátů, je zajištěno jejich uskladnění a expedice klinickým oddělením SNO a dalším zdravotnickým zařízením. Zpracovatelům plazmy je expedována zmražená plazma pro výrobu krevních derivátů.

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy.

Zařízení transfuzní služby vyrábí standardní řadu transfuzních přípravků - koncentráty červených krvinek, krevních destiček a přípravky plazmy.

Seznam a označení transfuzních přípravků:

• erytrocyty bez "buffy coatu" resuspendované,
• erytrocyty deleukotizované,
• plazma čerstvá zmrazená (pro klinické využití),
• trombocytární koncentrát deleukotizované,
• autologní přípravky pro autotransfuzi (standardně - erytrocyty pro autotransfuzi, plazma z plné krve pro autotransfuzi, zcela výjimečně na základě indikace se zhotovuje plná krev pro autotransfuzi).

Pro výrobu krevních derivátů je určena čerstvě mražená plazma z plné krve nebo z aferézy (přístrojový odběr plazmy).

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy. Laboratorní úsek splnil podmínky auditu II společnosti NASKL.

Neváhejte se dotázat na další informace spojené s dárcovstvím krve a krevních složek. Děkujeme za zájem a za podporu dárcovství.Smluvní zdravotní pojišťovny

111 201 205
207 211 213
Partneři