Basketbalový klub Opava se rozhodl přispět dobré věci a nabídl pomoc Transfuznímu oddělení Slezské nemocnice v Opavě při hledání nových dárců krve. Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit. V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve! S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců.

 

Krev získaná od dárců se využívá zejména při velkých úrazech, stavech s náhlou krevní ztrátou, operacích (kardiochirurgických, ortopedických, transplantace, …), závažných dlouhotrvajících onemocněních nebo při léčbě krevních onemocnění s poruchou krvetvorby. Plazma a léky z ní vyrobené se zase využívá pro léčbu nemocných s poruchami srážlivosti krve, v případě masivního krvácení žen po porodu, poruch obranyschopnosti nebo popálenin.

Právě na Vašem pochopení závisí životy druhých. Možná již dnes či zítra bude právě Vaší krve potřeba. Staňte se dárci krve. A můžete to udělat s námi... V pondělí 15. ledna 2018 se na Transfuzním oddělení Slezské nemocnice v Opavě (pavilon C) můžete mezi devátou a desátou hodinou potkat s hráči a trenérem „A“ týmu BK Opava, kteří se rozhodli nové dárce podpořit. Navíc, pokud se v období od 15. do 19. ledna 2018 stanete novými dárci krve, obdržíte volnou vstupenku na zápas BK Opava v hodnotě 90 Kč a sadu podpisových karet s hráči. Nadto z nových dárců vylosujeme dva, kteří získají permanentku BK Opava.

Dárcem se může stát každý, kdo patří do věkové skupiny mezi 18 a 65 lety, jeho hmotnost je minimálně 50 kg a je v dobrém zdravotním stavu. Před odběrem je vhodné dopřát si lehkou/dietní stravu a dostatek tekutin. Jako nový dárce krve budete s sebou potřebovat pouze průkaz totožnosti s fotografií. Není potřeba žádné předchozí vyšetření u praktického lékaře.

Transfuzní oddělení v Opavě provádí kromě odběrů krve také přístrojové odběry plazmy. Dárcem plazmy se může stát každý, kdo alespoň jednou daroval na transfuzním oddělení v Opavě krev.Dárcovství krve s sebou nese i řadu výhod, jako například pravidelnou kontrolu Vašeho zdravotního stavu. Krom toho má dárce nárok na pracovní 
volno v den odběru, úhradu cestovného nebo si může uplatnit odpočet ze základu daně (částka, kterou si může poplatník odečíst od základu daně za odběr krve/krevní složky = 3.000,- Kč). Navíc může čerpat řadu bonusů zdravotních pojišťoven.

Transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě navíc nabízí pro dárce vlastní Bonusový program. Za každé 4 odběry plné krve nebo 8 přístrojových odběrů (plazmy, krevních destiček) na opavském transfuzním oddělení nabízí např. vyšetření krve na tuky (celkový cholesterol, LDL+HDL cholesterol, triacylglyceroly), vyšetření krve na glukózu (cukr), vápník a hořčík, vyšetření krve na PSA (vyšetření národového markeru rakoviny prostaty, doporučeno u mužů nad 45 let), provedení preventivního EKG vyšetření nebo výdej 1 dávky očkovací vakcíny proti klíšťové encefalitidě.

Nezbytnost a význam dárců krve a krevních složek je pro společnost neoddiskutovatelná a každý dárce si zaslouží obrovský dík i uznání. Toho si je vědom i Český červený kříž, který bezpříspěvkové dárce krve již půl století pravidelně oceňuje. Dárci se mohou stát nositeli Plakety prof. Jánského (za 10, 20 a 40 odběrů) nebo Zlatého kříže ČČK (za 80, 120 a 160 odběrů).

Jako prvodárci můžete bez předchozího objednání jít na Transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě darovat krev v pondělí od 6:30 do 16:00 hodin, ve středu a čtvrtek od 6:30 do 9:00 hodin nebo v pátek od 6:00 do 11:00 hodin.

Transfuzní oddělení opavské nemocnice funguje také jako náběrové centrum pro Český národní registr dárců dřeně. Podmínkou pro zařazení do registru dárců kostní dřeně je věk 18 – 35 let a dobrý zdravotní stav. Dárci se mohou registrovat každý pracovní den. Další aktuální informace o transfuzním oddělení získáte na webových 
stránkách www.nemocnice.opava.cz. K získání informací o dárcovství krve či plazmy můžete využít také kontaktní e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a nebo zavolat na úsek evidence dárců - tel. 553 766 493 nebo na bezplatnou linku 800 800 127.


Web od Linelab.