„Očkujte sebe, své rodiče a blízké proti klíšťové encefalitidě!“ Tak zní doporučení primáře Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petra Kümpela, kde v letošním roce léčí již dvanáctého pacienta s touto vážnou nemocí (v roce 2017 jich bylo 47).

O tom, že nemoc může mít fatální průběh, svědčí i dubnové úmrtí jednoho z bývalých pacientů. „Klíšťovou encefalitidu není radno podceňovat. Jeden z pacientů, který se s ní léčil od minulého roku, se domů již nevrátil a na komplikace letos bohužel zemřel.

I nyní tady máme muže středního věku s velmi těžkým průběhem nemoci, je v umělém spánku na dýchacím přístroji a jeho prognóza je nejistá. Cílený účinný lék proti klíšťové encefalitidě dosud neexistuje a musíme spoléhat na imunitní systém postiženého,“prozradil primář Kümpel.

U klíšťové encefalitidy platí přijít do nemocnice co nejdříve. „Měli jsme i letos pacienty, kteří kromě úporných bolestí hlav, teploty, ztuhlosti šíje a dalších příznaků dorazili až s nehybnou rukou. Léčba je většinou vždy složitější u starších pacientů. Zrovna teď tady máme z devíti pacientů dva mladistvé, kteří nemoc snáší dobře, ale ani to nemusí být pravidlem,“ sdělil primář.

Na infekční oddělení Slezské nemocnice míří pacienti z celého kraje i velké části Olomoucka. Většinou v nemocnici zůstávají 10 až 17 dní, ale v některých případech trvá intenzivní léčba 2 měsíce i déle. „Endemickou oblastí pro klíšťovou encefalitidu je dlouhodobě oblast Jeseníků a Oderských vrchů, naopak v oblasti Beskyd se s touto nemocí setkáte vzácněji. Tím je vysvětleno, proč infekční oddělení v Opavě má tolik pacientů a naopak na infekci v Ostravě s touto nemocí zatím neleží nikdo. O to důrazněji platí doporučení, aby se obyvatelé endemické oblasti, tedy Bruntálska, Šumperska, Opavska ve vlastním zájmu očkovali v co největší míře.  Infikované klíště mohou chytnout kdekoliv i ve městě a jen očkováním se lze vyhnout problémům. Navíc lze encefalitidu dostat třeba požitím kozího mléka v případě, že zvíře není naočkováno a setkalo se s klíštětem,“ dodal Petr Kümpel.

Bolesti hlavy nešly vydržet

Žádného klíštěte si v minulých týdnech na svém těle nevšimla Dana Pavloňová z Velkých Losin. Minulý pátek dostala maminka dvou dětí úporné bolesti hlavy a musela do nemocnice. „Bolesti přišly nečekaně a zprvu vypadaly jako migréna. O několik minut později mě bolela celá hlava tak, že jsem si na ni nemohla ani sáhnout. Strnula mi šíje a začala jsem mít zalehlé uši. Se slzami v očích mne manžel vezl do nemocnice v Šumperku,“ řekla paní Dana.
V šumperské nemocnici ženě provedli všechny testy a hned ráno ji převezli na infekční oddělení do Slezské nemocnice. „Z diagnózy jsem byla překvapená, ale pořád mi není moc dobře, abych nad ní přemýšlela. Jediné co vím, že až se vrátím domů, tak hned nechám naočkovat děti i manžela. Zažít tu bolest nepřeji nikomu,“ posteskla si unavená pacientka.

Dle primáře infekčního oddělení Petra Kümpela je z nejhoršího venku. „Dlouhodobé následky nemoci jsou časté, různorodé a nezřídka vážné. Paní Dana má štěstí na lehký průběh a měla by se za pár týdnů plně zotavit,“ konstatoval Petr Kümpel.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

  

Web od Linelab.