Socha zmenšeného hradu Karlštejn zdobí Slezskou nemocnici v Opavě 70 let. V průběhu letních prázdnin bylo jedinečné dílo opraveno. V pátek 6. září 2019 se u hradu sešli lidé, kteří iniciovali a různou měrou přispěli k jeho opravě. Setkání si nenechaly ujít ani dcera s vnučkou autora sochy Theofila Marušáka.

Hrad byl vytvořen ze zbytků materiálů, které byly použity na opravu vybombardované nemocnice. „Tehdejší vedení nemocnice chtělo, aby u pavilonu M, ze kterého se po válce stalo dětské oddělení, vzniklo něco pro děti. Theofil Marušák tak v roce 1949 vytvořil sochu hradu Karlštejnu. Nejde však o věrnou kopii, jelikož má skutečný hrad Karlštejn jiné barvy. Náš hrad byl a je barevnější, aby se líbil dětem,“ řekl primář Dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Dalibor Hudec, MBA.

V minulosti byl hrad několikrát opraven, naposledy v roce 2008. Loni v létě nemocnice začala hledat sponzora, který opravu realizuje. Původně o realizaci projevila zájem větší strojírenská firma z Opavy, která nakonec od záměru ustoupila. Přesto se sešlo několik drobných sponzorů, které dal dohromady Andreas Drastík a začalo se s opravou. „Několik let se s přáteli snažíme podporovat zejména formou darů dětské oddělení Slezské nemocnice. K myšlence opravit hrad mě i mého dobrého kamaráda Lukáše Urbance přivedl článek v novinách. Na konci roku 2018 jsme se s vedením dětského oddělení dohodli, že se pokusíme sehnat dostatek peněz, na opravu hradu. Peníze jsme zajistili během několika dní, ale daleko větším problémem bylo najít firmu, která by opravu realizovala. Proto jsme zkusili oslovit kamaráda Daniela Kozla, jehož stavební firma opravu realizovala. Do prací se zapojili také žáci ZŠ Vrchní, kteří hrad pod dohledem paní učitelky Tošenovské natřeli. V příštích týdnech by měli žáci této školy vyrobit figurky, které k hradu patřily a umístit je na hrad,“ sdělil Andreas Drastík.

U opraveného hradu na svého tatínka Theofila Marušáka zavzpomínala Jana Marušáková společně s vnučkou autora Martinou Moslerovou. „Hrad je opravený moc krásně. Děkujeme všem, kteří se na opravě podíleli. Tatínek by měl velkou radost, že jeho dílo i sedmdesát let od postavení bude dělat radost nejmenším pacientům a všem návštěvníkům nemocnice,“ nechala se slyšet Jana Marušáková.

Slovy díků nešetřil ani ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA. „Pan Marušák vytvořil jedinečné dílo a jsem moc rád, že jsem mohl osobně poznat jeho dceru s vnučkou. Děkuji všem sponzorům, kteří se na opravě Karlštejnu podíleli, a také žákům ZŠ Vrchní za osobní nasazení,“ dodal ředitel Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

 


Web od Linelab.