Hlavním pořadatelem ankety, která se koná pod záštitou ministra zdravotnictví, hejtmana Moravskoslezského kraje a záštitou prezidentky České asociace sester, je Moravskoslezský kraj. „Pořádáme tuto anketu, abychom upozornili na mnohdy opomíjenou práci zdravotních sester a zvýšili prestiž ošetřovatelského povolání. Často totiž zapomínáme na to, že kromě práce lékařů je pro uzdravení velmi důležitá profesionalita a empatie zdravotních sestřiček. Jejich úsměv, pohlazení a vlídný přístup dokážou zázraky. A za to jim chceme poděkovat,“ sdělil hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

Stejně jako v minulých letech se soutěžilo v pěti oficiálních kategoriích: Sestra u lůžka, Ambulantní a domácí péče, Porodní asistentka, Hospicová a paliativní péče, Ocenění za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči. Porota složená z odborníků musela v každé kategorii vybrat tři finalistky, které byly pozvány na slavnostní galavečer. O šestém titulu Sestra veřejnosti mohli rozhodnout lidé v internetovém hlasování. „Udělalo mi velkou radost, že se do velkého finále letošní ankety dostaly hned tři naše kolegyně. To, že každá z nich vyhrála svoji kategorii, je fantastické a zasloužené. Považuji to za velký úspěch celé nemocnice,“ nechala se slyšet náměstkyně ředitele Slezské nemocnice v Opavě pro ošetřovatelkou péči Mgr. Hana Hozová.

V kategorii Ambulantní a domácí péče zvítězila Zuzana Kurková. Ta ve Slezské nemocnici pracuje 31 let na oddělení chirurgie. Ve své práci se věnuje studentům, kteří jsou v nemocnici v rámci výuky či odborných stáží. Stála u zrodu stomické poradny. Ve svém volnu jezdí za pacienty na návštěvy a informuje rodinné příslušníky jak pečovat o stomiky.

Kategorii Porodní asistentka ovládla Jarmila Slaninová, která se gynekologii a porodnictví v Opavě věnuje neuvěřitelných 48 let a svoji práci stále miluje. Pro svoji zručnost, šikovnost, spolehlivost a vstřícnost je důležitým členem týmu. Stále se podílí na výchově nových porodních asistentek.

Mezi finalisty v kategorii Paliativní a hospicová péče vyhrála Monika Janáčová. Ve zdravotnictví pracuje 20 let. V současné době je vrchní sestrou Geriatricko-doléčovacího oddělení Slezské nemocnice v Opavě, kdy kromě předávání zkušeností studentům Slezské univerzity intenzivně pracuje na rozvoji paliativní péče ve Slezské nemocnici. Organizuje desítky seminářů pro zdravotníky i laickou veřejnost. Její snahou je zlepšit závěr života vážně nemocných a starých pacientů. „Vítězství v anketě mě potěšilo, přesto ho beru jako ocenění celého našeho týmu. Tento úspěch je do jisté míry závazkem k další práci, která by v příštích letech měla zvyšovat kvalitu paliativní péče poskytované v naší nemocnici. Ráda bych poděkovala vedení nemocnice za nominaci do ankety a všem, co mě podporovali a podporují,“ řekla Mgr. Monika Janáčová.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

 


Web od Linelab.